پیوندها  

یادداشتی پیرامون حادثه پلاسکوآتش‌سوزی پلاسکو و درس هایی که باید آموخت !! ...

رضا جهانی     (r.jahani55@yahoo.com)

آتش سوزی گسترده و ویرانگر ساختمان پلاسکوی تهران در صبح 30 دی ماه سال جاری باعث تاسف و تاثر همگان گردید و با بازتاب های فراگیر رسانه ای و مردمی در سطح ملی وجهانی همراه بود ...

" بحران" شرایطی است که در اثر حوادث، رخدادها و عملکردهای طبیعی و انسانی ، به‌طور ناگهانی یا غیرقابل کنترل به‌وجود می‌آید و موجب ایجاد مشقت و سختی به یک مجموعه یا جامعه انسانی می‌گردد و برطرف کردن آن نیاز به اقدامات اضطراری، فوری و فوق‌العاده دارد و " مدیریت جامع بحران "، فرآیند برنامه‌ریزی، عملکرد و اقدامات اجرائی است که توسط دستگاههای دولتی، غیردولتی و عمومی پیرامون شناخت وکاهش سطح مخاطرات (مدیریت خطرپذیری) و مدیریت عملیات مقابله و بازسازی و بازتوانی منطقه آسیب‌دیده (مدیریت بحران) صورت می‌پذیرد. در این فرآیند با مشاهده پیش نشانگرها و تجزیه و تحلیل آنها و منابع اطلاعاتی در دسترس تلاش می‌شود به‌صورت یکپارچه، جامع و هماهنگ با استفاده از ابزارهای موجود از بحران ها پیشگیری نموده یا درصورت بروز آنها با آمادگی لازم در جهت کاهش خسارات جانی و مالی به مقابله سریع پرداخته تا شرایط به وضعیت عادی بازگردد...

"مدیریت بحران" شامل چهار مرحله پیشگیری، آمادگی ، مقابله و باز سازی و بازتوانی است.

1-پیشگیری :  مجموعه اقداماتی است که با هدف جلوگیری از وقوع حوادث و یا کاهش آثار زیانبار آن، سطح خطرپذیری جامعه را ارزیابی نموده و با مطالعات و اقدامات لازم سطح آن را تا حد قابل قبول کاهش می‌دهد.

2-آمادگی:  مجموعه اقداماتی‌است که توانایی جامعه را در انجام مراحل مختلف مدیریت بحران افزایش می‌دهد که شامل جمع‌آوری اطلاعات، برنامه‌ریزی، سازماندهی، ایجاد ساختارهای مدیریتی، آموزش، تأمین منابع و امکانات، تمرین و مانور است.

3- مقابله:  انجام اقدامات و ارائه خدمات اضطراری به دنبال وقوع بحران است که با هدف نجات جان و مال انسانها، تأمین رفاه نسبی برای آنها و جلوگیری از گسترش خسارات انجام می‌شود. عملیات مقابله شامل اطلاع‌رسانی، هشدار، جست و جو، نجات و امداد، بهداشت، درمان، تأمین امنیت، ترابری، ارتباطات، فوریتهای پزشکی، تدفین، دفع پسماندها، مهار آتش، کنترل مواد خطرناک، سوخت‌رسانی، برقراری شریانهای حیاتی و سایر خدمات اضطراری ذی‌ربط است.

4- بازسازی و بازتوانی:  بازسازی شامل کلیه اقدامات لازم و ضروری پس از وقوع بحران است که برای بازگرداندن وضعیت عادی به مناطق آسیب‌دیده با درنظر گرفتن ویژگیهای توسعه پایدار، ضوابط ایمنی، مشارکتهای مردمی و مسائل فرهنگی، تاریخی، اجتماعی منطقه آسیب‌دیده انجام می‌گیرد. بازتوانی نیز شامل مجموعه اقداماتی است که جهت بازگرداندن شرایط جسمی، روحی و روانی و اجتماعی آسیب‌دیدگان به حالت طبیعی به انجام می‌رسد.

متاسفانه بسیاری از شهرهای پرجمعیت ایران از جمله کلان شهر تهران، از نواحی حادثه خیز و  بسیار مستعد برای وقوع سوانح طبیعی و انسانی متعدد و مستمری می باشند که هر ساله، هزاران میلیارد خسارات مادی و معنوی متعددی را بر جامعه، مردم و دولت تحمیل می کنند. صرف نظر از بسترهای طبیعی وقوع برخی از سوانح، آشنایی مردم و شهروندان و بخصوص مسئولان با فرایند مدیریت همه جانبه بحران و مشارکت همگانی در این پروسه ملی و اهمیت دادن بیش از پیش به این موضوع حیاتی در مراحل ساخت و ساز ساختمان ها و تجهیز آن ها به امکانات اولیه ایمنی (اطفاء حریق و...)، از میزان خسارت ها خواهد کاست و مراحل باز سازی و بازتوانی را آسان تر خواهد نمود.

بی شک، ساختمان های قدیمی و فرسوده دارای مخاطرات جدی شهری و انسانی در بافت های قدیمی و فرسوده شهری در سطح کشور کم نیستند و تکرار "تهران در آتش" و  وقوع سانحه ای مشابه ساختمان پلاسکو، دور از ذهن نیست!  قرار گرفتن بسیاری از شهرهای مهم کشور بر روی گسل های متعدد و احتمال وقوع زلزله در شهرها ، همراه با ساخت و سازهای بی رویه و ناامن در سطح  بسیاری از شهرهای کشور زنگ خطر را به صدا درآورده است، ولی کو گوش های شنوا که این آژیرهای خطر را بشنوند و  از خواب گران برخیزند!؟...

                ای غنچه خوابیده چو نرگس نگران خیز                     کاشانهء ما رفت بتاراج غمان خیز

                از ناله مرغ چمن از بانگ اذان خیز                           از گرمی هنگامه آتش نفسان خیز ...نظرات ثبت شدهتابلوی اعلانات  

شبکه های اجتماعی  

آرشیو  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان می باشد .
طراحی ، اجرا و پشتیبانی گروه سیمرغ