پیوندها  

گلستان، استان پایلوت بکارگیری مهندسان به عنوان مسئول ایمنی کارگاه های ساختمانیدر نشست چهارجانبه مدیران کل ادارات راه وشهرسازی، فنی حرفه ای و  تعاون کار و رفاه اجتماعی ، در سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان مطرح شد

گلستان، استان پایلوت بکارگیری مهندسان به عنوان مسئول ایمنی کارگاه های ساختمانی

نشست چهار جانبه مدیران کل راه وشهرسازی، فنی حرفه ای و کار رفاه و تامین اجتماعی با رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان به میزبانی این سازمان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی سازمان در این نشست که به منظور هم اندیشی در مورد موضوع افزایش ضریب ایمنی کارگاه های ساختمانی و کاهش تلفات انجام گردید، در مورد چگونگی تجمیع ظرفیت های موجود در این چهار نهاد، برنامه ریزی جهت همکاری های مستمر بحث و تبادل نظر شد.

بعد از آموزشهای لازم می توان از یک متراژ مشخص برای افزایش ایمنی کارگاه ها از مسئول ایمنی استفاده کرد

مدیرکل راه و شهرسازی در این نشست با تاکید بر ضرورت توجه به حفظ جان افراد بیان داشت ایمن سازی کارگاه های ساختمانی در واقع رعایت حقوق شهروندی است. محمد ابراهیم مبارک قدم افزود: 80 درصد حوادث در پروژه ها و کارگاه های ساختمانی عامل انسانی دارد که باید با آموزش و فرهنگ سازی و نظارت دقیق نقش این عامل به حداقل تنزل یابد. وی افزود: بعد از آموزش های لازم و فرهنگ سازی مناسب می توان برای افزایش ضریب ایمنی در کارگاه های ساختمانی با متراژ مشخص از مسئول ایمنی استفاده کرد تا نظارت دقیق صورت پذیرد. مبارک قدم تاکید کرد با اجرای مبحث 12 مقررات ملی ساختمان در حالت استاندارد بین  1تا 5/1 درصد قیمت تمام شده ساخت افزایش می یابد و این در حالی است که اگر حادثه ای رخ دهد هزینه های مادی و معنوی آن بسیار بیشتر از این افزایش قیمت خواهد بود.

باید استانی ایمن در برابر حوادث ساختمانی شویم

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان به عنوان میزبان این نشست با اشاره به افزایش ساخت و ساز و به تبع آن بلند مرتبه سازی به علت رشد جمعیت و مهاجرت بیان داشت: باید در همه پروژه ها با هر متراژی مبحث ایمنی به خوبی رعایت شود. احمد تجری افزود: ایمنی ارتباط مستقیم با جان افراد دارد و این مهم ضرورت توجه ویژه به آن را دو چندان می کند. وی در ادامه بیان داشت سازمان نظام مهندسی ساختمان سابقه خوبی در همکاری های مشترک با اداره های مختلف مانند آبفا، گاز، راه وشهرسازی و شرکت توزیع برق را در کارنامه خود دارد. تجری خاطر نشان کرد برای پیشبرد بهتر اهداف بهتر است نمایندگان چهار مجموعه در کمیته ای مقدمات و برنامه ریزی های لازم را برای رسیدن به یک تفاهم نامه مشترک و نیز شیوه نامه اجرایی آن را فراهم سازند. رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان تاکید کرد برای افزایش ضریب ایمنی آموزش های لازم، استفاده از همه ظرفیت های قانونی و نظارت دقیق توسط فردی متخصص ضروری است.

از مهندسان به عنوان مسئول ایمنی در کارگاه ها استفاده شود

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان گلستان نیز در این نشست بیان داشت بخش زیادی از کارگران ساختمانی با مسایل ایمنی آشنایی کافی ندارند. سعید مازندرانی افزود: باید مبحث آموزش کارگران و دیگر عوامل جدی گرفته شود. وی با تاکید بر رعایت اصول مهندسی در مراحل مختلف ساخت و ساز از تخریب گرفته تا گودبرداری و... اظهار داشت پیشنهاد ما این است که از مهندسان عضو نظام مهندسی ساختمان به عنوان مسئولان ایمنی پروژه ها استفاده گردد. مازندرانی همچنین بیان کرد در ساخت و سازهای حاشیه شهری و نیز امکانی که تحت نظارت فنی و مهندسی نیستند میزان آمار تلفات و حوادث ساختمانی بیشتر است و باید جلوی این ساخت و سازهای غیر مجاز گرفته شود.

 

آمادگی آموزش مهندسان برای نظارت بر ایمنی ساختمان سازی را داریم

مدیرکل فنی حرفه ای استان در این جلسه با تاکید بر همکاری مشترک بین این چهار نهاد بیان داشت: این اداره کل پتانسیل های محدودی دارد که حاضر است آن ها را دراختیار حوزه های مختلف قرار دهد تا نتیجه آن توسعه اشتغال و ایمنی باشد. تیرانداز اعلام آمادگی کرد برای مهندسان و سایر عوامل دخیل در ساخت و ساز دوره های آموزشی لازم را برای ایمنی کارگاه ها برگزار نماید. وی بحث آموزش را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت این آمادگی وجود دارد که آموزش های تکمیلی لازم به مهندسان برای افزایش بهره وری و نیز آشنایی با علم روز، داده شود.

 

مصوبات عملی شود و روی کاغذ نماند

نایب رییس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان نیز در این نشست کاری اظهار کرد یکی از دغدغه های اصلی و مهم ما حفظ ایمنی در کارگاه های ساختمانی و کاهش حوادث است. حلیمه جرجانی با اشاره به ضرورت برگزاری دوره های آموزشی برای مهندسان بخصوص افراد فاقد پروانه اشتغال، بیان داشت می توان با برگزاری دوره 40 ساعته ایمنی از ظرفیت مهندسان سازمان به عنوان مسئول ایمنی پروژه ها استفاده کرد تا علاوه بر کاهش خسارت ها در اشتغالزایی برای مهندسان نیز قدمی مهم برداریم. وی تاکید کرد مصوبات این جلسه نباید روی کاغذ بماند بلکه مهم این است در زمان مقتضی اجرایی شود.

در این نشست که محمد فرهمندنیا نایب رییس دوم سازمان، دایان ایگدری عضو عیات مدیره سازان، محمود تیموری مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان نیز حضور داشتند،گزارشی از فعالیت ها و برنامه های اداره کل کار رفاه و تامین اجتماعی استان و نظام مهندسی ساختمان در غالب پاورپوینت برای حاضرین ارائه شد.نظرات ثبت شدهتابلوی اعلانات  

شبکه های اجتماعی  

آرشیو  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان می باشد .
طراحی ، اجرا و پشتیبانی گروه سیمرغ